"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows mavi ekran hatası ve çözümü

Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda yaşanan mavi ekran hatası çoğu kullanıcının sıklıkla karşılaştığı bir hata şüphesiz. Bununla beraber bilgisayar hakkında pek bilgisi olmayan kişiler bu hatayı çözmekte zorluk çekiyor. Hatta bazen çok daha zorlayıcı hatalar ortaya çıkıyor ve bu konuda daha deneyimli olan ,  bilgisayar hakkında bilgi sahibi olan kişiler dahi hataların çözümünü bulamayabiliyor.

Bu yazımızda mavi ekran hatasının çözümünü sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayarın Mavi Ekran Verme Sebebi

Tabii ki mavi ekran sorununu çözebilmek için önce bu soruna sebebiyet veren  bazı etkenleri bilmenizde fayda var . İşin aslı mavi ekran hatasını tetikleyen bir çok unsur mevcut. Bu yüzden bu konuda tam bir liste yapıp kesin hükümler vermek pekte kolay değil. Fakat burada çoğunlukla  karşılaşılan unsurları bir listeleyelim:

Hatalı driver kurulumu

Bellekte arıza

Anakart arızası

Disk arızası

Ekran kartı arızası

Yazılım kaynaklı mavi ekran

Hız aşırtma (overclock)

Windows kaynaklı sorunlar

Yüksek sıcaklık değerleri

Yetersiz-arızalı güç kaynağı

Bilgisayarda Mavi Ekran Hatası  Almamanız için önlemler:

Orijinal Windows kullanın

Güncel sürücüler kullanın

Sıcaklık değerlerini kontrol edin

Parçaları söküp-takmayı deneyin

Hız aşırtma yaptıysanız sıfırlayın

BIOS güncellemesi yapın

MemTest86 testini yapın

Disklerinizin sağlığını kontrol edin

Mavi Ekran Hatasının Çözümü

Bilgisayarınızda oluşan mavi ekran hatasını çözmek için önce mavi ekran hatasına sebebiyet veren şeyi  bilmek gerekiyor. Zaten işin  en zor kısımlardan biri bu. Bu hatanın sebebi olan etkeni tam olarak anlamak pek mümkün değil maalesef , fakat kafanızda bir fikir oluşturması adına bazı ek yazılımlarla birlikte crash dump dosyalarını incelemekte mümkün

BlueScreenView isimli yazılımla birlikte bu minidump dosyalarını incelemeniz mümkün. Yazılımı indirip çalıştırdıktan sonra  karşınızda bazı hata kodları gelecektir. Bug Check String kısmında hatanın açıklamasını görebilirsiniz. Hem o kısım hem de Bug Check Code kısmında yazan kodu aramanıza ekleyip Google üzerinden bir arama yaptığınız zaman bu sorunu yaşayan farklı  farklı kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Genellikle bu tarz konularda farklı forumlardan ve bu sorunu yaşamış kullanıcılardan bilgi toplamak en iyisidir.

Bilgisayarın Mavi Ekran Verip Yeniden Başlaması Çözümü

Windows bilgisayarda aldığınız mavi ekran hataları kısa süre zarfı içinde bilgisayarınızın sık sık yeniden başlatılmasına sebep olabilir. Bu durum aslında gayet görülen bir durumdur ama çok kısa sürede içinde yeniden başlıyorsa ve hata kodununu ekranda göremiyorsanız yukarıda gösterdiğimiz programla birlikte mavi ekran koduna ulaşmanız mümkün.

Yine çok  görülen bir durum olarak mavi ekran hatası yazılımsal kaynaklı olabilir, bu yüzden  size önerimiz bilgisayarınıza format atıp bu işlemleri  denemeniz olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir