"Enter"a basıp içeriğe geçin

Laptopa Format Atma

Laptopa Format Atma

Laptoplar çağımızın en gelişmiş bilgisayarlarını oluşturuyor. Ancak bazı laptopların bellekleri hızlı bir şekilde doluyor. Bu durum laptopa format atma durumunu ortaya çıkarıyor. Laptopa format atmak aslına bakarsanız çok da zor bir işlem değil. Fakat bilgisayar konusunda çok bilgi sahibi değilseniz bu işlemi yapmak size zor gelebilir.

Laptopunuz işlem yaparken uzun süre bekliyor ve yavaş bir içerikle çalışıyorsa laptopunuza format atmanızın zamanı gelmiş demektir. Eğer bilgisayar tarzı cihazlara format atma konusunda bilginiz yoksa laptopunuza format atmak için bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız çok daha doğru olacaktır.

Laptopa Nasıl Format Atılır?

Kullanım sağladığınız laptop eğer Windows 10 işletim sistemine sahipse, bu laptopa format atmanız gerekmiyor. Laptopun ayarlar kısmına girerek kurtarma menüsünü tıkladığınızda laptopa format atma içeriği otomatikman yapılmış oluyor. Bu işlem sizi uğraştırmadığı gibi, USB ya da Cd’ de gerektirmiyor. Laptoplardaki gelişmiş içerikler sayesinde bu işlem laptopunuzun daha verimli çalışmasını sağlıyor.

Laptopa format atma işleminin diğer bir şeklini de laptoptaki Boot içeriğine ulaşmak oluşturuyor. Bu içeriğe F2, F5 ve F10 tuş kombinesiyle ulaşmanız mümkün oluyor. Bu işlemden sonra yönlendirme menüler takip edilerek format yani biçimlendirme işlemi tamamlanıyor. Format demek aslında yeni bir program yükleme anlamına geliyor. Format işlemi için bilgisayarı fabrika ayarlarına geri döndürmek de denilebiliyor.

Virüslü Laptopa Format Atma

Bilgisayar kullanımında en sıkıntı verici durumu virüs oluşturuyor. Casus yazılımlar sebebiyle bilgisayarların sistem dosyaları çökebiliyor. Bu durumda bilgisayara format atmak gerekiyor. Ancak bazı virüsler format attıktan sonra bile yok edilemiyor. Bu nedenle bilgisayar veya laptopa format attıktan sonra virüs taraması yapmak gerekiyor. Bu işlem sonrasında virüs eğer yok edilmemişse yeniden farklı tekniklerle format atmaya ihtiyaç duyulabiliyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir